10 Dic

Unde să mă spovedesc?

– Dragă, e bine să vă spovediţi curat oriunde v-aţi spovedi. Că poţi la acela de departe uneori, şi uneori nu poţi. Nu să te spovedeşti la ăla pentru unele şi la ăsta pentru altele. Unde te duci, să spui tot ce ai făcut. Indiferent de numele duhovnicului, de vârsta lui, are puterea dezlegării, aşa rămâne. Nici un duhovnic nu are mai multă putere ca altul. Numai atât că n-are poate experienţă, n-are un duh de dragosteMărturisirea este în funcţie de tine, nu de mine ca duhovnic. Eu întreb, dar întrebarea asta mă costă: „Mărturiseşte-te.. Spune, te ascult” . Trebuie să te pregăteşti dinainte cu o listă, iar preotul te mai ajută.

(Arhimandritul Arsenie PapaciocNe vorbeste părintele Arsenie, Vol.III, Editura Mânăstirea Sihastria, 2004, p.64)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.