01 Dic

Sfântul Cuvios Porfirie Kafsokalivitul(2 decembrie)

Sfintul Cuvioas Părinte Porfirie s-a născut în Insula Evia, la 7 februarie 1906, într-o familie destul de săracă, fiind al patrulea din cei cinci copii ai părintilor săi, Leonidas si Eleni Bairaktari, primind numele de Evanghelos la Sfântul Botez.

Despre cum a ajuns la viața monahală ne vorbește chiar Sfântul Porfirie: „De mic copil mă aflam tot în pacate, căci tatal meu, fiind săraci, plecase în America, să lucreze la Canalul Panama pentru noi, copiii săi. Pe când pășteam vitele, citeam silabisind viața Sfântului Ioan Kalivitul. Și l-am îndragit mult pe Sfantul Ioan și mă rugam îndelung, ca un copil de 12-15 ani, cred, nu-mi mai amintesc bine. Și, vrând să-l imit, cu foarte multă luptă am plecat de la părinții mei pe ascuns și am ajuns la Kafsokalivia la Sfântul Munte și am intrat în ascultare la doi Bătrâni ce erau frați buni, Pantelimon si Ioanichie. S-a întâmplat să fie foarte evlavioși și plini de virtuți, așa că i-am îndrăgit foarte și, de aceea, cu rugăciunile lor, făceam deplină ascultare. Acest lucru m-a ajutat foarte mult și simțeam o mare iubire pentru Dumnezeu.»

A fost hirotonit preot la 27 iulie 1927. Mitropolitul de Karystia din acea vreme, Pantelimon, l-a făcut duhovnic, iar în anul 1938 a fost ridicat la treapta de Arhimandrit. Astfel a început un drum lung și plin de nevoință către împărăția lui Dumnezeu fiind mereu alături de oameni, spovedind și sfătuind, cu timp și fără timp, pe cei ce căutau cuvântul său de mângâiere.

Pe tot parcursul vieții sale a suferit mult din cauza bolilor, însă acest lucru nu l-a împiedicat să caute permanet să urce duhovnicește și să îi îndemne către același lucru și pe cei din jur. Blândețea sa și nevoința l-au făcut cunoscut în toată lumea ortodoxă. Părintele Porfirie a adormit în Domnul in Chilia Sfântului Gheorghe, de la Schitul Sfânta Treime, în Kafsokalivia, Sfântul Munte Athos, în ziua de 2 decembrie 1991, la vârsta de 86 de ani.

Creștinilor ortodocși români viața și învățăturile Părintelui Porfirie le sunt cunoscute din cărți precum: „Ne vorbește Părintele Porfirie», „Lângă Părintele Porfirie», „Bătrânul Porfirie – Părinte duhovnicesc și pedagog», „Amintiri despre Părintele Porfirie» și altele.

Sfinte Cuvioase Părinte Porfirie, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

Sfântul Porfirie Kafsokalivitul.

Sfinte Cuvioase Părinte Porfirie s-a născut în Insula Evia, la 7 februarie 1906, într-o familie destul de săracă, fiind al patrulea din cei cinci copii ai părintilor săi, Leonidas si Eleni Bairaktari, primind numele de Evanghelos la Sfântul Botez.

Despre cum a ajuns la viața monahală ne vorbește chiar Sfântul Porfirie: „De mic copil mă aflam tot în pacate, căci tatal meu, fiind săraci, plecase în America, să lucreze la Canalul Panama pentru noi, copiii săi. Pe când pășteam vitele, citeam silabisind viața Sfântului Ioan Kalivitul. Și l-am îndragit mult pe Sfantul Ioan și mă rugam îndelung, ca un copil de 12-15 ani, cred, nu-mi mai amintesc bine. Și, vrând să-l imit, cu foarte multă luptă am plecat de la părinții mei pe ascuns și am ajuns la Kafsokalivia la Sfântul Munte și am intrat în ascultare la doi Bătrâni ce erau frați buni, Pantelimon si Ioanichie. S-a întâmplat să fie foarte evlavioși și plini de virtuți, așa că i-am îndrăgit foarte și, de aceea, cu rugăciunile lor, făceam deplină ascultare. Acest lucru m-a ajutat foarte mult și simțeam o mare iubire pentru Dumnezeu."

A fost hirotonit preot la 27 iulie 1927. Mitropolitul de Karystia din acea vreme, Pantelimon, l-a făcut duhovnic, iar în anul 1938 a fost ridicat la treapta de Arhimandrit. Astfel a început un drum lung și plin de nevoință către împărăția lui Dumnezeu fiind mereu alături de oameni, spovedind și sfătuind, cu timp și fără timp, pe cei ce căutau cuvântul său de mângâiere.

Pe tot parcursul vieții sale a suferit mult din cauza bolilor, însă acest lucru nu l-a împiedicat să caute permanet să urce duhovnicește și să îi îndemne către același lucru și pe cei din jur. Blândețea sa și nevoința l-au făcut cunoscut în toată lumea ortodoxă. Părintele Porfirie a adormit în Domnul in Chilia Sfântului Gheorghe, de la Schitul Sfânta Treime, în Kafsokalivia, Sfântul Munte Athos, în ziua de 2 decembrie 1991, la vârsta de 86 de ani.

Creștinilor ortodocși români viața și învățăturile Părintelui Porfirie le sunt cunoscute din cărți precum: „Ne vorbește Părintele Porfirie", „Lângă Părintele Porfirie", „Bătrânul Porfirie - Părinte duhovnicesc și pedagog", „Amintiri despre Părintele Porfirie" și altele.

Sfinte Cuvioase Părinte Porfirie, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.