14 Jun

Sant Profeta Eliseu(català)

Sant Profeta Eliseu

  


El Sant Profeta Eliseu va viure en el novè segle abans del naixement de Crist, i era nadiu del llogaret d'Abel-Méhul, prop de Jordà. Pel manament del Senyor va ser cridat al servei profètic pel Sant Profeta Elies (20 de juliol).

Quan va arribar l'hora per al profeta Elies ser portat al cel, va dir a Eliseu: "Demana el que puc fer per tu, abans que jo sigui tret de tu." Eliseu audaçment va demanar una doble porció de la gràcia de Déu: "Que hi hagi una doble porció del teu esperit en mi."El Profeta Elies va dir: "El teu fes demanat una cosa difícil, si em veus quan jo sigui tret de tu, llavors així serà per a tu, però si no em veus, no serà" (4 [2] Reis 2: 12). I com caminaven en el camí parlant, va aparèixer un carro de foc i cavalls i els van separar a ells dos. Eliseu va cridar: "El meu pare, el meu pare, el carro d'Israel i el seu cavall!" (4 Reis 2: 12). Recollint el mantell del seu mestre, que va caure del cel, Eliseu va rebre el poder i el do profètic d'Elíes. Va passar més de 65 anys en servei profètic, sota sis reis israelites (de Achab a Joaix). Mentre Eliseu va viure, no tenia por davant cap príncep, i cap paraula podia vèncer (Eclesiàstic 48: 13 )

El sant profeta va fer nombrosos miracles. Ell va dividir les aigües del Jordà, copejant-les amb el mantell del profeta Elíes, va fer les aigües d'una deu de Jericó bones per beure, va salvar els exèrcits dels reis d'Israel i Judà que estava en un desert àrid portant abundant aigua amb la seva oració ; excepte una pobra vídua de la mort per fam a través d'un augment miraculós d'oli en un got. La dona sunamita que va mostrar l'hospitalitat al profeta es va alegrar pel naixement d'un fill a través de la seva pregària, i quan el nen va morir, va ser ressuscitat a la vida pel profeta. El comandant militar sirià Naaman va ser curat de lepra, però el servent del profeta Giezi patir perquè desobeir el profeta i va prendre els diners de Naaman d'amagat.

Eliseu va predir al rei israelita Joaix la victòria sobre els seus enemics, i pel poder de la seva pregària, va fer molts altres miracles (4 Reis 3-13). El sant profeta Eliseu va morir a la vellesa a Samaria. "En la seva vida va fer miracles, i en la mort seves obres van ser meravellosos" (Sir. 48, 15). Un any després de la seva mort, un cadàver va ser llançat a la tomba del profeta. Tan bon punt l'home mort va tocar els ossos d'Eliseu, ell va tornar a la vida i es va posar dret (4 Reis 13: 20-21). El profeta Eliseu i el seu mestre, el Profeta Elies, no van deixar llibres després d'ells, ja que la seva predicació profètica era oral. Jesús, fill de Sirach, va elogiar als dos grans profetes (Sir. 48:1-15).

Joan Damascè va compondre un cànon en honor del profeta Eliseu, i en Constantinoble es va construir una església en honor seu.

Julián l'Apòstata (361-363) va enviar a cremar les relíquies del profeta Eliseu, Obadià i Joan el Precursor, però les santes relíquies van ser preservades pels creients, i part d'ells van ser traslladades a Alexandria.

Al segle XX, l'humil sacerdot Nicolás Planas va tenir una gran veneració pel profeta Eliseu, i va ser considerat digne de veure-ho en les visions.

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.