11 May

Sant Màrtir Moki el Prevere de Amfípolis a Macedònia(lb.catalană)

Sant Màrtir Moki el Prevere de Amfípolis a Macedònia-11 de Maig

Sfantul Mucenic Mochie

Sant Moki era prevere a Macedònia a la ciutat de Amfipolis. Durant una persecució contra els cristians sota el regnat l'emperador Dioclecià (284-305), Sant Moki exhortava als pagans que s'havien reunit per a un festival pagà de Dionís (Backus), que abandonessin la iniquitat dels costums vils que acompanyaven aquesta celebració .Urgia que penediment, que es convertissin al Senyor Jesucrist i que es purifiquessin amb el BaptismeVan portar al sant a judici davant el governador de Laodicea. Quan el governador l'amenaçava amb tortures, li va contestar, "La mort per Crist és un gran esdeveniment per a mi". El sotmetien a tortures severes i les aguantava amb una resistència tremenda i no va deixar de denunciar els idòlatres.

Quan van portar el sant al temple pagà de Dionís, Sant Moki va fer miques a tots els ídols quan cridava a JesucristVan posar el sant en un forn escalfat al roig viu i va sortir il.lès, però les flames que venien del forn van socarrimar al governador.Una altra vegada el comandant va sotmetre al sant a tortures severes, i aguantava totes amb l'ajuda de Déu. Van tirar a Sant Moki a les bèsties salvatges perquè ho mengessin, però no li van tocar. Els lleons es ficaven al llit als seus peus. Quan la gent veia aquests miracles urgien al governador que el alliberésEl governador va ordenar que enviessin el sant a la ciutat de Perinth, i d'allà a Bizanci on el Sant va ser executatAbans de la seva mort el Sant va donar gràcies al Senyor per haver-li donat la força per aguantar fins al final. Les seves últimes paraules van ser, "Senyor, rep el meu esperit en pau". Després va ser decapitat. Sant Moki va morir l'any 295Després l'emperador Constantí va construir una església en honor del Hieromártir Moki i va traslladar les seves santes relíquies a aquesta església.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.