18 May

Samarineanca – Sfânta Muceniță Fotini

Sfânta Muceniță Fotiní (Samarineanca)

Sfânta Muceniță Fotiní (Samarineanca) - frescă din biserica Sf. Nicolae Orfanos, Tesalonic, sec XIV

Sfânta Muceniță Fotiní (Samarineanca) – frescă din biserica Sf. Nicolae Orfanos,

Tesalonic, sec XIV

Sfânta Mare Muceniță Fotini era de fel din Samaria, cetatea Sihar. Primele informații despre Sfânta Fotiní le găsim în al patrulea capitol din Evanghelia după Ioan (4, 38). În fiecare după-amiază mergea în afara orașului, la fântâna lui Iacob, unde își umplea ulciorul cu apă. Acolo, într-o zi, L-a întâlnit pe Mântuitorul, Iisus Hristos, Care i-a spus toate câte ea făcuse. Domnul i-a mai spus Sfintei că El este Apa cea Vie, adică izvorul nesecat al Sfântului Duh. Această apă duhovnicească, Mântuitorul i-a dat-o femeii samarinence, ea fiind printre primele femei din Samaria care s-a botezat creștină, luând numele de Fotini.

Sfânta Muceniță Fotiní (Samarineanca) - manuscris athonit, Dionisiou, sec XI

Sfânta Fotiní s-a dedicat propovăduirii Evangheliei în Africa și, mai apoi, la Roma, unde a luat și moarte mucenicească de la Împăratul Nero (54-68), atunci când acesta a aflat că Sfânta Fotini a încreștinat-o pe fiica sa, Domnina, și pe alte câteva slujitoare ale ei. Împreună cu Sfânta Fotiní au pătimit moarte mucenicească fiii ei și cinci surori.

Pomenirea Sfintei se săvârșește pe data de 26 februarie.

Sfânta Muceniță Fotiní (Samarineanca) - basorelief pe coloană de metal, Hildesheim, Germania, sec XI

Troparul Sfintei Mucenițe Fotini, Samarineanca – glasul al 4-lea

Mieluşeaua Ta, Iisuse, Fotini, strigă cu mare glas: Pe Tine, Mirele meu, Te iubesc şi pe Tine căutându-Te mă chinuiesc şi împreună mă răstignesc; împreună mă îngrop cu Botezul Tău şi pătimesc pentru Tine, ca să împărăţesc întru Tine; şi mor pentru Tine, ca să viez pentru Tine. Ci, ca o jertfă fără prihană primeşte-mă pe mine, ceea ce cu dragoste mă jertfesc Ţie.

Pentru Rugăciunile Sfintei Muceniţe Fotiní, ca un Milostiv, Doamne, mântuieşte sufletele noastre!

www.pemptousia.ro

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.