28 Ene

Rugăciunea – soluţia salvatoare

Nu-ţi mai rămâne altceva de făcut, soro, decât să te rogi Celui ce singur poate să ajute. Doar El îl poate mântui, dacă tu îl vei îndupleca prin rugăciunile şi jertfele tale.

 

Soţul tău este ateu, şi acest lucru îţi otrăveşte viaţa. Din ateism s-au născut în el toate relele puternice de sub ceruri: este nervos, imoral, mânios, nemilostiv, josnic. Nici om, nici animal. O umbră de om şi o umbră de animal, pe care o cârmuieşte un tainic duh rău. Pătimeşte de nebunie culturală, fiindcă din şcoală şi-a luat idealul: „cultura în locul lui Dumnezeu!”

Nu-ţi mai rămâne altceva de făcut, soro, decât să te rogi Celui ce singur poate să ajute. Nu-ţi va ajuta cu nimic să întrebi congresul tuturor medicilor europeni, nici să chemi în ajutor parlamentele şi academiile ştiinţifice, nici Societatea naţiunilor, nici toată forţa militară a tuturor popoarelor şi ţărilor: nimic nu îi va ajuta. Nebunul va rămâne nebun, maniacul – maniac, umbra –umbră. Îi poate ajuta doar Făcătorul lui, adică Cel căruia sărmanul îi este vrăjmaş, căruia el, vierme din brazdă, I-a declarat război. Doar El îl poate mântui, dacă tu îl vei îndupleca prin rugăciunile şi jertfele tale.

(Episcop Nicolae Velimirovici, Răspunsuri la întrebări ale lumii de astăzi, vol. 2, Editura Sophia, Bucureşti, 2003,  pp. 265-266)

doxologia.ro

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.