20 Jul

Proorocul Ilie, 20 iulie

20 iulie, Prãznuirea Sf. Prooroc Ilie,
ocrotitorul Parohiei ortodoxe române de la Girona.
La mulți ani tuturor celor care poartă numele proorocului!


☀☀☀☀☀☀☀☀☀☀☀☀☀☀☀
“Preamărite și preaminunate proorocule al lui Dumnezeu, Ilie, care ai luminat pe pământ cu viața ta îngerească, cu râvna ta fierbinte către Dumnezeu Atotțiitorul, cu semnele și cu minunile tale, și cu marea lui Dumnezeu bunăvoință față de tine, fiind ridicat la cer cu trupul într-un car de foc; învrednicindu-te a vorbi cu Dumnezeu pe Muntele Taborului, în timpul schimbării Lui la față, acum sălășluind în locașurile raiului și stând în fața tronului Împăratului ceresc, auzi-ne pe noi păcătoșii și nevrednicii, care în ceasul acesta stăm în fața sfintei tale icoane, și cu umilință alergăm către mijlocirea ta.”

(la biserica parohială astăzi, Sf. Liturghie de la ora 10, iar duminică 22 iulie hramul de vară)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.