06 Sep

Patriarhul Antiohei sprijină Siria

  • www.razbointrucuvant.ro vs. Romfea.gr: Patriarhul Ioan: “Siria nu s-a format ca sa se boteze cu sangele copiilor sai
  • Patriarul Antiohiei, kir Ioannis, a transmis un mesaj catre crestinii, musulmanii si persoanele de alte religii care au avut de suferit de pe urma violentelor din Siria. “Declar in fata tuturor sirienilor si in fata intregii lumi ca Siria este un dar al lui Dumnezeu, de aceea va rugam sa ne lasati sa o pastram si sa o aparam”,a subliniat Patriarhul. Intr-un alt moment, Patriarhul a spus: “Siria nu s-a format ca sa se boteze cu sangele copiilor sai, ci pentru a boteza intreaga lume cu puterea pacii care s-a mentinut de-a lungul timpului pe teritoriul sau si cu cerneala alfabetului care s-a nascut aici.” “Siria nu exista ca sa acopere cu tarana trupurile sfartecate ale copiilor ei, ci ca sa acopere lumea cu lumina care se rasfrange peste granitele ei si ca sa propage in toata lumea puterea civilizatiei si maretia istoriei sale”, a adaugat Intaistatatorul Bisericii Antiohiei. La final, mentionam ca Biserica Antiohiei a decis sa declare ziua de 15 Septembrie ca zi a compasiunii pentru toate parohiile din Antiohia, cu scopul de a sprijini efortul umanitar.

traducere de E.P. pentru razbointrucuvant

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.