19 Dic

Oare de ce nu se dezice şi Dumnezeu de noi?

CRUCEA DE VIATA DATATOARE blg«Oare de ce nu se dezice şi Dumnezeu de noi, de ce nu zice nu mai vreau să ştiu de existenţa omenirii, că oricum nu merită nici un sacrificiu. Căci de fapt nimeni dintre noi nu prea merită dragostea şi iertarea Domnului. Dar El ne iartă şi dă dovadă de dragoste faţă de noi zilnic.

Noi nu vrem să-l mai urmăm, noi suferim, ne doare, nu mai putem. Şi mai pui că noi vrem să fim fericiţi. De ce să ne stea cineva în cale. A căzut cel de alături, deja nu ne mai interesează, e problema şi alegerea lui. Mă gândesc ce ar face fiecare dintre noi atunci când şi Dumnezeu ar zice, ai greşit, nu mai vreau să te cunosc! Desigur că sunt greşeli şi Greşeli!, păcate şi patimi distrugătoare de tot ce e sfânt şi scump. Dar cine ne-a dat dreptul noi să alegem pentru cine să mai luptăm, dar pe cine să-l lăsăm să se afunde tot mai mult în „alegerea” sa.»

Natalia Lozan, Pentru Dragoste și înțelegere în familie, Ed. Ortodoxia, București 2015, 21-26

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.