17 May

Noi canonizări în Biserica Ortodoxă

Părinții Paisie, Iacov Tsalikis, Amfilohie, Efrem de la Katounakia și Sofronie de la Essex vor fi curând înscriși în dipticele Bisericii.

 
Părinții Porfirie, Paisie și Efrem de la Muntele Athos

Părinții Paisie, Iacov Tsalikis, Amfilohie, Efrem de la Katounakia și Sofronie de la Essex vor fi curând înscriși în dipticele Bisericii. Acest lucru se află printre intențiile Sanctității Sale Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic, a declarat un ierarh de pe lângă Patriarhia Ecumenică pentru agenția de știri Agioritiko Vima.

În același timp, ierarhul a infirmat zvonurile în legătura cu amânarea canonizării Părintelui Paisie din cauza poziției sale în privința Greciei și a Turciei. «Miturile nu au nicio legătură cu adevărul pe care Biserica Ortodoxă îl slujește”, a declarat acesta.

În orice caz, potrivit informațiilor oferite pentru Agioritiko Vima, Părintele Paisie va fi canonizat ca sfânt de către Patriarhia Ecumenică în lunile ce vor urma.

doxologia.ro

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.