17 Mar

JAPONIA UPDATE

MESAJ AL BISERICII ORTODOXE A JAPONIEI

Sursa: www.razbointrucuvant.ro

Fraţii ortodocşi sârbi au reuşit să-i contacteze pe fraţii ortodocşi japonezi. Iată răspunsul pe care l-au primit:

Prea-iubiţi în Hristos, fraţi ortodocşi sârbi,

În numele Sfintei Treimi, pacea Domnului nostru să fie cu voi.

Sfânta Biserică ortodoxă autonomă din Japonia şi Consiliul Mitropolitan apreciază din toată inima rugăciunile şi ajutorul vostru spiritual. Cel mai mare cutremur de pământ din istoria recentă a naţiunii a lovit  întreaga eparhie orientală din Japonia şi catastrofele care i-au urmat, cu tsunami care a devastat regiunile de coasta din vestul Iwate, Miyagi, Fukushima şi prefectura Ibaragi, au distrus în parte oraşul Sendai, unde se găsea scaunul episcopal al eparhiei, şi aproape toate comunităţile ortodoxe care existau de-a lungul coastei Pacificului.

Sfânta Biserică ortodoxă din Japonia, primeşte condoleanţele trimise şi împărtăşeşte această nenorocire şi această durere cu toţi fraţii şi surorile Bisericilor ortodoxe din lumea întreagă, plângând pentru toate victimele acestei catastrofe, şi se roagă ca Dumnezeu-Omul, Atotmilostiv şi Iubitor de oameni, să salveze viaţa tuturor celor care sunt daţi dispăruţi, să vindece rănile tuturor celor răniţi, şi să aducă consolare tuturor celor care şi-au pierdut casa şi alte bunuri, rămânând fără adăpost şi apărare, şi pentru odihna în pace a sufletelor tuturor celor care au pierit în teribila catastrofă, şi ca El să acorde curaj şi forţă autorităţilor naţionale care fac mari eforturi pentru a salva viaţa celor care au supravieţuit.

Totuşi, naţiunea întreagă se găseşte încă în pericol şi incertitudine; replicile cutremurului continuă, şi perspectiva reluării traficului, a comunicaţiilor şi a liniilor de energie nu este deloc sigură.

Sfânta Biserică Ortodoxă din Japonia şi Consiliul Mitropolitan au reafirmat că Episcopul Serafim al eparhiei din partea orientală a Japoniei, precum şi alţi 4 preoţi şi familiile lor, sunt toţi sănătoşi şi nevătămaţi. Conform Episcopului Serafim, construcţia catedralei episcopale din Sendai este în întregime salvată, dar, în schimb, cel puţin cinci parohii ortodoxe, comunităţi şi biserici din lungul coastei Pacificului sunt grav afectate, iar un preot este dat dispărut.

Sunt 8 parohii în lungul coastei Pacificului. Nu avem nicio informaţie precisă cu privire la securitatea parohienilor. Întreaga situaţie a acestei vaste catastrofe nu a fost încă dezvăluită destul de clar, pentru a obţine mai multe informaţii provenind din regiunile devastate. Trebuie să ne rugăm cu multă smerenie pentru ca siguranţa tuturor acestor parohieni să poată fi confirmată, prin slava Domnului, în această perioadă a Postului Mare.

Vă rog să vă amintiţi de creştinii ortodocşi japonezi în ferventele voastre rugăciuni.

Cu dragoste în Hristos,

Consiliul Mitropolitan al Sfintei Biserici Ortodoxe autonome din Japonia