10 Mar

Iubirea nu invidiază, nu se mândreşte.

Iubirea nu invidiază, nu se mândreşte. Fiind­că bunătăţile celuilalt le considerăca fiind ale ei. Ai văzut cum iubirea îl face înger în miniatură pe cel care se hrăneşte din aceasta?

 

Dacă toţi ar fi iubit şi ar fi fost iubiţi, nimeni nu ar fi fost cu ceva nedreptăţit, ci crimele, şi lup­tele, şi războaiele, şi răscoalele, şi furturile, şi toate celelalte răutăţi – toate ar fi dispărut, chiar până şi numele răutăţii ar fi fost uitat şi ar fi devenit necunoscut.

Iubirea nu invidiază, nu se mândreşte. Fiind­că bunătăţile celuilalt le consideră ca fiind ale ei. Ai văzut cum iubirea îl face înger în miniatură pe cel care se hrăneşte din aceasta? (dinOmilia a 32-a la Epistola I către Corinteni).

(Sfântul Ioan Gură de Aur, Texte alese. Volumul I, traducere de Preot Ioan Andrei Târlescu, ediție îngrijită de Ieromonah Porfirie Nichita, Editura Bunavestire, Bacău, 2012, p. 41)//doxologia.ro

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.