23 Jun

Înțelepciunea Sfinților Părinți

Foto: „... atât cât puteți, săvârșiți rugăciunea Domnului. Deoarece, din nefericire, astăzi oamenii pierd foarte mult timp cu nimicuri. Cei mai mulți dintre noi, cei mai mulți oameni se vaită permanent că nu le ajunge timpul, că nu au timp. Și dacă am face un “control” al felului în care își consumă, își petrec timpul, am vedea că petrec foarte mult timp ocupându-se cu lucruri de nimic. De aceea, frații mei, atât cât puteți, atât cât aveți putere, iubiți rugăciunea! Pentru că rugăciunea este modul în care dumnezeiescul har sălășluiește in inima omului.”

 

Starețul Efrem al Vatopedului
„… atât cât puteți, săvârșiți rugăciunea Domnului. Deoarece, din nefericire, astăzi oamenii pierd foarte mult timp cu nimicuri. Cei mai mulți dintre noi, cei mai mulți oameni se vaită permanent că nu le ajunge timpul, că nu au timp. Și dacă am face un “control” al felului în care își consumă, își petrec timpul, am vedea că petrec foarte mult timp ocupându-se cu lucruri de nimic. De aceea, frații mei, atât cât puteți, atât cât aveți putere, iubiți rugăciunea! Pentru că rugăciunea este modul în care dumnezeiescul har sălășluiește in inima omului.”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.