22 Oct

Înțelepciunea cuvântului

„Şi voi, parinţilor, nu întărâtaţi la mânie pe copiii voştri, ci creşteţi-i întru învăţătura şi certarea Domnului” (Efeseni 6,4). N-a spus: iubiţi-i, pentru că aceasta este oricum porunca firii, fie că vrem fie că nu. Nu era nevoie să dea o lege pentru asta. Ce spune însă? „Nu-i întărâtaţi”, cum fac mulţi care-şi dezmoştenesc şi-şi 247649_224664164211512_5972051_nreneagă copiii şi le fac tot felul de greutăţi, ca şi când copiii lor n-ar fi oameni liberi, ci sclavi. De aceea spune: „nu-i mâniaţi pe copiii voştri”. Pe urmă, şi cel mai important lucru pe care-l face Domnul Iisus Hristos este acela că ne explică cum trebuie să facem încât copiii să devină ascultători, făcând ca toate să depindă de capul familiei. Aşa cum a arătat că femeia trebuie să asculte de bărbat, aşa se adresează şi acum bărbatului spunându-i: „…ci creşteţi-i întru învăţătura şi certarea Domnului”.

(Sfântul Ioan Gură de Aur, Părinţi, copii şi creşterea lor, Editura Panaghia, p.10)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.