27 Ene

Ieromonah ucis în Siria

Ieromonah ucis prin împușcare de către teroriști în Siria

ieromonahul vasile

ieromonah-vasile

Ieri, Miercuri 25 Ianuarie 2012 Ieromonahul Vasile (Nassar) a murit în urma

împușcăturilor  unor grupuri înarmate în Hama, Siria.

Un  cleric de la Patriarhia Antiohiei le-a relata celor de la romfea.ro faptul că Pr. Vasile

a fost omorât în timp ce îngrijea un frate.

Mai precis, pr. Vasile a primit un telefon ca să ajute un credincios din Hama, care a fost victima unor grupuri înarmate.

În momentul în care pr. Vasile a sosit la fața locului și a acordat primele ajutoare celui rănit, un glonț a străpuns pieptul și brațul stâng al părintelui.

Imediat un alt preot l-a târăt plin de sânge într-o altă clădire, pentru a-l salva.
Însă, mucenicul pr. Vasile a trecut la cele veșnice după 30 de minute din pricina hemoragiei.
Înmormântarea a avut loc astăzi, 26 Ianuarie 2012 la biserica Sf. Gheorghe din Hama.
Fericitul părinte Vasile s-a născut în anul 1982, și a absolvit Facultatea de Teologie din Balamant.
Traducere: Sfânta Mănăstire Pantocrator

Sursa: www.razbointrucuvant.ro via Romfea.gr