30 Mar

ELIBERAREA STAREȚULUI EFREM

STAREȚUL EFREM Vatopedinul va fi ELIBERAT condiționat din închisoare

Pemptousia: Părintele Stareț Efrem va ieși din închisoare

Consiliul de procurori întrunit pentru a răspunde cererii de eliberare din arestul preventiv a Părintelui Stareț Efrem a hotărât punerea lui în libertate cu anumite condiții restrictive. În aceste zile Părintele Stareț se va întoarce în Mănăstirea Vatoped.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Romfea.grPărintele Efrem, starețul Mănăstirii Vatopedi, eliberat din închisoare

Membrii Consiliului au decis eliberarea starețului Mănăstirii Vatopedi, Arhimandritul Efrem, în schimbul unei garanții de 300 000 de euro, menținându-se interdicția plecării din țară și din Vatopedi, precum și obligația de a vizita periodic autoritățile zonei.

Starețul a fost închis de pe 28 decembrie 2011 la închisoarea Korydallos.

Conform surselor Romfea.gr, garanția a fost deja achitată de prietenii Mănăstirii Vatopedi și de diferite personalități.

Τα μέλη του δικαστικού συμβουλίου αντικατέστησαν την προσωρινή κράτηση του Ηγουμένου της Ι.Μ. Βατοπαιδίου, Αριχμ. Εφραίμ με τους όρους της χρηματικής εγγυοδοσίας ύψους 300 χιλιάδων ευρώ, της απαγόρευσης εξόδου τόσο από τη χώρα όσο και από τη Μονή Βατοπεδίου, καθώς και της υποχρεωτικής εμφάνισής του ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο Α.Τ. της περιοχής. Ο Ηγούμενος της Μονής Βατοπεδίου βρισκόταν προφυλακισμένος στον Κορυδαλλό από τις 28 Δεκεμβρίου του 2011, μετά από απόφαση της Ανακρίτριας κ. Καλού.

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες της Romfea.gr το ποσό της εγγυοδοσίας του Ηγουμένου Εφραίμ, ήδη έχει καταβληθεί από φίλους της Μονής Βατοπαιδίου και προσωπικότητες.

Sursa:www.razbointrucuvant.ro vs.romfea.gr