28 Feb

EDITURA BIZANTINĂ – scurtă prezentare

EDITURA BIZANTINĂ

Director: Garoafa COMAN

Adresa: Str. Sf. Voievozi, nr. 2, ap. 2, sector 1, Bucureşti, România
Tel.: 021 310 86 07, Fax: 021 310 86 07

E-mail: edbizantina@yahoo.com

Web: www.editurabizantina.ro


Editura Bizantină este o editură privată, fondată în anul 1994. Este una dintre cele mai cunoscute edituri de carte religioasă din România. A publicat peste o sută de titluri, în mai multe colecţii, dintre care cele mai importante sunt: Biblioteca Teologică Universitară; Nestemate ale Literaturii Patristice; Carte Duhovnicească; Duhovnici Români Contemporani; Căsătorie. Familie; Ghidul Practic al Creştinului Ortodox; Cartea de Rugăciune; Literatură Religioasă pentru Copii şi Tineret. Deţine, în exclusivitate, drepturile de publicare pentru lucrările celor mai importanţi teologi greci contemporani. Colaborează cu mănăstiri şi monahi de la Sfântul Munte Athos. Beneficiază de un Colegiu editorial condus de cunoscutul teolog român contemporan, Preot prof. univ. Dr. Constantin Coman, de la Facultatea de Teologie din Bucureşti. Are o librărie proprie în Bucureşti.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.