16 Dic

Duhovnicul și ucenicul

 

“Duhovnicul și ucenicul”

CRIZA VIEȚII DUHOVNICEȘTI A CREDINCIOȘILOR “PRACTICANȚI”

și PERICOLUL BANALIZĂRII CELOR SFINTE

Urgența ieșirii din inerție, a retrezirii la pocăință adevărată,

la nevoință și lucrarea lăuntrică

 

Este cu neputință o întoarcere mecanică la primele veacuri creștine. Problema constă în faptul că în primele vea­curi măsura vieții duhovnicești era alta. E de ajuns să amintim aici prigoanele. Dacă acum începem să ne împărtășim des, fără să ne mărturisim, vom obține un rezultat cu totul nou, înfricoșător. Aceasta NU este o cale de urmat”.

“Oamenii care caută într-adevăr nevoința vieții duhovnicești sunt foarte puțini. Mulți caută doar viața sufletească, confortul sufletesc, legăturile sufletești, viața pământească, nu pe cea cerească; nu doresc să se elibereze de patimi, nu doresc să se lepede de voia lor, nu doresc să jertfească nimic de la ei”.

(din: Protoiereu Vladimir Vorobiev, Duhovnicul si ucenicul, Editurile Sophia si Cartea ortodoxa, 2009)

(continuarea materialului pe pagina : http://www.razbointrucuvant.ro/2011/12/15/duhovnicul-si-ucenicul-criza-vietii-duhovnicesti-a-credinciosilor-practicanti-si-pericolul-banalizarii-celor-sfinte-urgenta-iesirii-din-inertie-a-retrezirii-la-pocainta-adevarata-la-nevoin/)

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.