23 Abr

65.000 de oameni au participat la

RUGĂCIUNEA PENTRU APĂRAREA CREDINȚEI din Moscova

httpv://www.youtube.com/watch?v=5tRFOjk1sJw

În ziua de 22 aprilie, în Duminica Sfântului Apostol Toma, Patriarhia Moscovei a organizat o slujbă specială, în faţa Catedralei Mântuitorului Hristos din capitala Rusiei.

Această slujbă este un răspuns la manifestările blesfeme ale unor elemente a societăţii civile împotriva Bisericii Ortodoxe şi a Patriarhului Kirill în special. În ultimul timp, mai multe biserici au fost profanate, vandalizate sau blasfemiate de către anumiţi oameni, la Moscova şi în diferite oraşe ale Rusiei. Cel mai celebru act de profanare a fost făcut de un grup anti-Putin numit Pussy Riot, care a dansat îmbrăcat provocator în Catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova.

Este aşadar o rugăciune în apărarea credinţei ortodoxe.

Menţionăm că mai multe icoane făcătoare de minuni au fost profanate printre care icoana din Biserica Sfântul Procopie de la Veliky Oustioug, icoana Maicii Domnului de la Kazan, icoana Sfântului Gheorghe din acelaşi oraş străpunsă de gloanţe de către bolşevicii anului 1920.

La slujba de ieri au participat peste 65 000 de oameni, conform estimărilor Ministerului de Interne al Federaţiei Ruse.

Photo tweeted by Oleg Kashin@KSHN on April 22, 2012

Sursa: www.doxologia.ro;www.razbointrucuvant.ro via www.pravoslavie.ru