23 Mar

”De tine se bucură”, glasul al II-lea

batopaidinoi2

Tipicului liturgic bizantin îi aparțin cele trei liturghii cunoscute: Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Hrisostom, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare și Liturghia Darurilor Mai înainte Sfințite. Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare se săvârșește de 10 ori în timpul anului bisericesc. Cinci dintre acestea se săvârșesc în primele cinci duminici ale Postului Paștilor, fapt ce demonstrează importanța istorică a Dumnezeieștii Liturghii. De asemenea, liturghia Sfântului Vasile se mai săvârșește în Joia Patimilor și în Sâmbăta Mare, în ajunul Nașterii Domnului și al Bobotezei, și în ziua praznicului Sfântului Vasile cel Mare, 1 ianuarie.

La Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare imnurile ,,Sfânt, Sfânt, Sfânt, Domnul Savaot” și ,,Pe Tine Te lăudăm” se cântă melismatic (mai rar) pentru ca preotul să aibă timp să citească rugăciunile, care sunt mai lungi decât rugăciunile din Liturghia Sfântului Ioan Hrisostom. ,,Vrednic este cu adevărat” este înlocuit cu marea megalinarie închinată Maicii Domnului, ,,De tine se bucură, ceea ce ești plină de har”.

Strana mănăstirii Vatoped cântă antiaxionul ,,De tine se bucură”, glasul al II-lea:

pemptousia.ro

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.