06 Mar

Cuvântul care întãrește

«Care a fost mărturisirea lui Petru? A zis el oare: «Doamne am greșit că Te-am trădat, iarta-mă!»? Nu. Petru a mărturisit altfel, șocant pentru noi. Petru a zis: «Doamne, Tu știi toate, Tu știi că Te iubesc». Așa să repeți și tu, chiar dacă nici tu nu o crezi. Să o spui, tocmai pentru că e o minciună, dar e o minciună care ai vrea să fie adevărată. Poate chiar e un adevăr, un adevăr la care puțini dintre noi putem ajunge, dar îl râvnim. Să plângi și să repeți minciuna aceasta lui Dumnezeu, să I-o spui în față: «Doamne, Tu știi toate, Tu știi că Te iubesc!» Dumnezeu știe păcatul nostru, Îl știa chiar mai înainte de a ne fi adus pe lume. Și totuși, El nu a împiedicat nașterea noastră. Oare nu arată asta încrederea lui Dumnezeu față de noi, oare nu arată marea nădejde pe care și-a pus-o El în noi? De ce să dezamăgim pe un om atât de minunat Care este Dumnezeu?» (extras din «Rușinea de dinaintea spovedaniei, Ieromonah Savatie Baștovoi)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.