13 Ene

Sinodul Permanent al Bisericii Greciei

Arestarea Starețului Efrem a RĂNIT AUTORITATEA BISERICII

Arhiepiscopul Ieronim îl va VIZITA LA ÎNCHISOARE

Presa Ortodoxă: Decizie-apel a Sinodului Bisericii Greciei privind arestul preventiv al Egumenului Efrem

Astăzi 12 ianuarie, Sinodul Permanent al Bisericii Greciei s-a întrunit în a treia şedinţă a lunii ianuarie, sub proedria Preafericitului Arhiepiscop al Atenei şi Întregii Grecii, Ieronim.

În cursul acestei şedinţe, Sinodul Permanent s-a preocupat de subiectul arestării preventive a Preacuviosului Arhimandrit Efrem, Egumen al Sfintei Mânăstiri Vatopaidi din Sfântul Munte, îndeosebi de momentul aducerii la cunoştinţă şi a executării mandatului, în zilele de mare praznic ale creştinătăţii, precum şi de încălcarea sfintelor rânduieli şi de nesocotirea prevederilor regulamentare privind independenţa administrativă a Sfântului Munte.

Acest eveniment, care a rănit sensibil autoritatea Bisericii noastre şi a îndreptăţit a se mâhni profund întreaga suflare ortodoxă a Greciei, şi până dincolo de hotarele acesteia, în acelaşi timp a provocat şi o serioasă îngrijorare şi o critică severă din partea unor distinşi reprezentanţi ai domeniului juridic.

Biserica noastră respectă hotărârile Justiţiei şi, prin urmare, nu doreşte în nici un mod să se amestece în competenţele ei, cu toate că, de-a lungul vremii, au existat disensiuni în privinţa corectitudinii lor.

Cu toate acestea, împreună cu mulţimea credincioşilor, [Biserica] îşi exprimă simpatia întregilor ei membri către încercatul Egumen, şi îşi exprimă şi dorinţa şi nădejdea de a se reevalua mai cu stăpânire de sine posibilitatea eliberării sale.

Pentru aceasta, Preafericitul Arhiepiscop [Ieronim] îl va vizita la închisoarea Korydallós.

Sursa: http://romfea.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10591:-q-q&catid=13

Pelerin Ortodox: Curtea Supremă: Achitarea egumenului Efrem şi a monahului Arsenie

Joi, 12 ianuarie 2012

A fost respinsă de către Curtea Supremă condamnarea la 10 luni de închisoare (cu suspendare de 3 ani) a egumenului Efrem al Mănăstirii Vatopedi, aflat deja în închisoare, a monahului Arsenie şi a judecătoarei Maria Psalti, care a fost găsită vinovată de violarea confidenţialităţii judiciare şi încălcarea sarcinilor de serviciu cu autorii morali, cei doi monahi. Cazul, care vizează o parte a „scandalului” legat de încheierea procesului aflat în suspensie la Tribunalul din Rodopi privind regimul de proprietate, este trimis de către Curtea Supremă la Curtea de Apel din Thracia pentru un nou proces cu un complet de judecată diferit. Secţia penală a Curţii Supreme, adoptând propunerea vice-procurorului N. Tsanga al Curţii Supreme, a acceptat că hotărârea Curţii de Apel nu are justificare legală, prezintă lacune logice, contradicţii şi lipsuri în destul de multe locuri. În noul proces, care va avea loc la Curtea de Apel, se aşteaptă ca rechizitoriul să fie pentru toţi mai uşor, din moment ce Curtea Supremă consideră că eventuala aducere la cunoştinţă doar a rezultatului deliberării unui tribunal nu mai constituie o faptă condamnabilă.

traducere, http://acvila30.wordpress.com

Nota Război întru cuvânt:

Spre deosebire de Patriarhia Ecumenica, Sinodul Permanent al Bisericii Greciei nu a avut nicio problema cu “jurisdictiile” si nici cu exprimarea fara echivoc a sprijinului pentru Parintele Efrem Vatopedinul. Ba chiar a mentionat explicit incalcarea randuielilor Sfantului Munte, desi nu prea ar fi, nu-i asa, teritoriul sau canonic…Ar trebui sa sesizeze cineva Patriarhia Ecumenica, sa critice si acest comunicat al grecilor. In ceea ce priveste decizia Curtii Supreme in “cazul Efrem”, trebuie remarcat ca se refera la o alta speta a acestui caz cu numeroase ramificatii. Nu se refera la decizia de detentie preventiva si nu o anuleaza. Este foarte importanta, insa, pentru ca anuleaza, practic, o condamnare a unui complet de judecata dintr-un proces in care a fost implicat parintele Efrem, procesul urmand sa fie re-judecat de un alt complet.

Sursa:www.razbointrucuvant.ro