02 Ene

Sfânta Mănăstire Dervent,

Jud. Constanța

Către: Obştea Sfintei Mănăstiri Vatopedu

Noi, obştea Mănăstirii Dervent, dimpreună cu dreptmăritorii creştini români, am aflat cu surprindere şi cu întristare despre gestul autorităţilor elene de a-l aresta pe Arhimandritul Efrem, stareţul Mănăstirii Vatopedu, în ajunul sfintei sărbători a Naşterii Domnului.

Prin această scrisoare dorim să vă încredinţăm că suntem cu gândul şi cu sufletul alături de Preacuviosul Stareţ, Arhimandritul Efrem şi de întreaga obşte a Mănăstirii Vatopedu.Ne rugăm Mântuitorului nostru Iisus Hristos şi Preacuratei Maicii Sale, ocrotitoarea Sfântului Munte şi a tuturor vieţuitorilor săi, ca Preacuviosul Stareţ, Arhimandritul Efrem să fie redat cât de curând obştii Mănăstirii Vatopedu, spre folosul duhovnicesc al întregii comunităţi ortodoxe.

Vă scriem acestea în numele întregii obşti a Mănăstirii Dervent şi al celor 270 de semnatari ai petiţiei adresate Preşedintelui Republicii Elene, prin intermediul manastirii.

Fie ca Mântuitorul nostru Iisus Hristos să vă aducă în anul ce vine veşti de bucurie, răspuns bun rugăciunilor voastre, linişte, pace şi mântuire.

Cu frăţească dragoste,

Arhimandrit Andrei Tudor

Stareţul Mănăstirii Dervent (România)

sursa:www.razbointrucuvant.ro