17 Mar

Ai căzut? „Ridică-te și vei fi viu!”

nu_deznadajdui

Sfântul Petru ne-a lăsat o pildă vie, despre cea mai importantă condiție la care trebuie să răspundem, când dorim să ne întoarcem, după căderea în păcat, iarăși la Dumnezeu.

Aceasta este credința în dumnezeiasca milostivire, care izgonește orice deznădejde. Dumnezeu este dragoste. Oricât ar fi de greu păcatul nostru El ni-l va ierta, ajunge doar să ne căim din inimă. Chiar dacă ar fi înalte ca și munții păcatele noastre, ele vor fi înecate în oceanul milostivirii dumnezeiești. Cel care însă deznădăjduiește, acela este pierdut. Deznădejdea este biruința diavolului. Așadar, să ne păzim mai ales de deznădejde, pentru că, făcând astfel, nimeni nu poate să ne mai mântuiască.

Din Arhimandrit Serafim Alexiev, Leacul uitat – Sfânta Taină a Spovedaniei, Editura Sophia, București, p. 65-66//ortodox.md

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.