09 Feb

ACTUALITATE ORTODOXĂ

EXTREMIȘTII IUDEI au atacat o mănăstire ortodoxă greacă (Ierusalim)

Mănăstire ortodoxă din Ierusalim vandalizată

Vandalii au atacat o mănăstire în Ierusalim şi o şcoală din aceeaşi metropolă. Poliţia suspectează că extremiştii iudei sunt în spatele acestui atac.

Mesaje violente precumMoarte Creştinilor în limba ebraică au fost scrise pe zidurile unei Mănăstiri Greceşti Ortodoxe din Ierusalim.

moarte-crestinilor

Radio-ul Armatei din Israel a declarat pe surse că atacul şi graffiti-urile au fost făcute de o grupare extremistă numită “Macabeii din Migron, macabeii fiind fraţii eroi din Vechiul Testament, iar Migron fiind o aşezare de colonişti ilegală, care a fost evacuată recent.

Extremiştii iudei sunt cunoscuţi pentru incendierea unor moschei, pentru scrierea de mesaje ofensatoare la adresa islamului şi a lui Mohammed, dar şi pentru atacuri împotriva satelor palestiniene.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

sursa:www.razbointrucuvant.ro via www.doxologia.ro