27 Oct

DARUL MAICII DOMNULUI

“„Iubiți pe cei ce vă prigonesc” a poruncit Hristos, iar voi, Sfinților, cuvântul Lui întocmai l-ați împlinit, ca la Târgu Ocna, în noaptea Nașterii Domnului  un preot muribund a cerut să fie dus la cel care cumplit îl chinuise, și mângâindu-l cu blândețe i-a spus: „Te iert din toata inima și cred că Hristos, Care-i mai bun decât noi, te va ierta și El”. Iar acela, căindu-se, cu lacrimi s-a mărturisit, și în aceeași noapte amândoi la Domnul cu pace au plecat, iar noi minunându-ne de puterea dragostei, vă lăudăm zicând: […] Bucurați-vă, Sfinților Mărturisitori, care în temnița Golgota neamului românesc ați suit!” (Icosul al 9-lea, Acatistul Sfinților Mărturisitori din Închisori)

SFINȚII MĂRTURISITORI

ai iadului comunist

Sfintele Moaște sunt dovada cea mai mare că Dumnezeu este viu”

(Mitropolitul Hierotheos Vlachos)

Darul Maicii Domnului – Părticică din sfintele moaște ale Sfinților Martiri ai temnițelor comuniste

a devenit comoară și binecuvântare pentru parohia noastră

15 august 2011 – La ceas de praznic al Adormirii Maicii Domnului, în parohia noastră sosea smerită și revărsând  binecuvântare, o părticică din moaștele Sfinților Mucenici și Mărturisitori ai temnițelor comuniste.

Așa cum este cuvenit am așteptat momentul ca această rămășiță din trupul unuia din mulții martiri ortodocși români care l-au mărturisit pâna la jertfa supremă pe Hristos, să fie așezată la loc de cinste, după rânduială în raclă.

Duminică 23 octombrie, răbdarea și așteptarea ne-au fost tuturor răsplătite și astfel Sfântul Altar și Sfânta Biserică de la Girona se întăresc prin prezența și puterea sfintelor moaște, prin credința și evlavia credincioșilor și devin loc de pelerinaj pentru fiecare dintre noi care ne nevoim să ne curățim sufletele de păcate.

"Proslăvirea moaștelor unui sfânt se săvârșește indiferent de faptul că trupul lui a putrezit sau nu. Sfântul este proslăvit pentru viața sa și pentru ajutorul ceresc pe care îl arată oamenilor atât în vremea vieții, cât și după moarte. Iar moaștele sunt rămășițele pământești ale unui om sfânt, fie ele trupuri păstrate în întregime, fie oase și chiar țărână și cenușă. Așa a învățat întotdeauna Biserica.Oasele acestea sunt la vedere pulbere și țărână, însă dracilor sunt de groază, și pe cei orbi îi luminează, pe cei leproși și slăbănogi și suferinzi de orice boală îi vindecă… dacă vedem pe vreunul dintre Sfinți sau os din trupul lui sau țărână de la mormântul lui, le avem întru toată cinstea, ca pe niște odoare sfinte,și cu frică ne închinăm lor, și cu iubire le sărutăm“(Cuviosul Iosif de la Volokolamsk)

Cu adevărat, minune preaslăvită este că oasele goale izvorăsc tămăduiri.

Moaște, adică oasele și trupurile Sfinților… moaște, adică părți din oasele și trupurile Sfinților.

Dăm Slavă lui Dumnezeu pentru toate și mulțumim Maicii Domnului pentru darul tainic rânduit parohiei noastre.

Sfinților din închisori, dimpreună cu Maica Domnului rugați-vă pentru pocăința și mântuirea noastră. Amin!

Girona, 23 octombrie 2011

a consemnat,