19 Nov

NEPSIS CATALUNYA la Girona

ÎNTÂLNIREA TINERILOR ORTODOCȘI DIN PROTOIERIA CATALUNYA – NEPSIS NOIEMBRIE 2018

Sâmbătă 17 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, a avut loc „ÎNTÂLNIREA TINERILOR ORTODOCȘI DIN PROTOIERIA CATALUNYA”, eveniment organizat de către Protoieria de Catalunya cu sprijinul parohiei gazdă pentru acest an, parohia ortodoxă de la Girona.

Ziua a debutat la ora 10.00 cu primirea celor 96 de participanți la biserica parohială “Sf.Proo.Ilie Tesviteanul și Sf.Ier.Grigorie Palama, urmată de rugăciunea de deschidere a evenimentului și un mic dejun oferit tuturor, prin grija și dragostea câtorva familii ale parohiei gazdă.

La ora 11.30 delegațiile parohiilor participante s-au deplasat către locația unde începând cu ora 12.00 a fost desfășurată activitatea acestei întâlniri, și anume restaurantul “Casa românească”.

Acest eveniment al Protoieriei Catalunya, nu singurul de altfel în toți acești 15 ani de misiune ortodoxă pe pământ catalan, a avut ca invitat special pe Preacuviosul Părinte Arhim. Dr. Siluan Șandor, Vicar Eparhial al Episcopiei noastre.
Părintele Arhim. Siluan a pregătit pentru tinerii prezenți o conferința cu temă de interes actual și social, “Cumpăr, deci exist? – Tânărul de azi între exces și cumpătare”.
Subiectul ales de părintele arhimandrit, a reușit imediat să deschidă interesul tinerilor prezenți, într-un dialog interactiv. Părintele invitat a încercat timp de o oră să explice, că oferta atuală atât de diversificată și bogată în produse de tot felul care există pe piața comercială, poate transforma sufletul inocent al tânărului și a-l face dependent impulsiv sau compulsiv de obiecte și lucruri. Întrebări precum “ De ce cumpăr?”, “Când cumpăr?”, “Cumpăr singur sau însoțit?”, “Mă folosesc de banii părinților?”, “Cumpăr din necesitate sau doar de dragul de a cumpăra?”, “Sunt un cumpărător impulsiv sau unul compulsiv?”, au cuprins repede atmosfera, iar tinerii
s-au regăsit în fiecare situație prezentată de Pr. Arhim. Siluan Șandor, într-un limbaj adecvat pe înțelesul atât al adolescenților de 14 și 16 ani, dar și al celor mai mari de 17 ani.
Chiar dacă ar putea părea ceva nou, excesul în a cumpăra, este de fapt un viciu vechi al omenirii și tinerii noștri nu sunt nici primii și nici ultimii, cărora această ispită le va ieși pe cale. Și de aceea, prin cuvântul invitatului nostru, a fost accentuată ideea de căutare a cumpătării nu doar în a cumpăra ci in toată vremea, cumpătare pe care tinerii noștri ortodocși să o descopere in viața Bisericii, călăuziți de duhovnic și ascultând de sfatul bun al propriilor părinți, în familie.
Conferința a fost urmată apoi de prânz și un mic concert oferit de tânăra parohiei gazdă, Georgiana Andreea Afetelor, eleva anul I la Conservatorul din La Bisbal, o localitate limitrofă a Gironei. După concert, au avut loc trei ateliere de discuții, ateliere monitorizate de Pr. Arhim. Siluan Șandor și doi tineri de la Madrid, Cipriana Bulciu și Andrei Albu, ateliere urmate de concluziile conferinței.

Mulțumind în primul rând invitatului nostru Pr. Arhim.Dr.Siluan Șandor pentru bucuria și dragostea cu care s-a adresat tinerilor Nepsis Catalunya, mulțumind celor doi tineri monitori de la Madrid, Cipriana și Andrei care au însoțit pe părintele arhimandrit, mulțumind tuturor celor care au participat – tinerii Protoieriei, părintele protopop, preoți parohi, doamnele preotese, coordonatorii Nepsis Catalunya și Nepsis Girona, tinerii David Băltărețu și Doina Șerbu, și nu în ultimul rând mulțumind parohiei gazdă, organizatorul întâlnirii și generozității familiei Valentin și Georgiana Agache, proprietarii restaurantului “Casa românească” care au făcut posibilă desfășurarea zilei, evenimentul Nepsis Catalunya s-a încheiat cu decernarea diplomei de participare tuturor celor prezenți, invitați, gazde și echipa restaurantului, deopotrivă.

Cu nădejde că fiecare a plecat spre casa sa cu ceva de folos pentru suflet, dorim ca astfel de întâlniri să se adauge pe parcurs și să aducă cumpătare și bucurie în inimile tinerilor noștri într-o lume în care tot mai mult se dorește să dispară Dumnezeu și buna cuviință din toate.
Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate și să ne revedem cu bine la următoare întâlnire Nepsis Catalunya!

Preoteasa Camelia Solomon
Girona, 17 noiembrie 2018