18 Jul

Lipsa bucuriei

“Cred că Dumnezeu va ierta totul cu excepția lipsei de bucurie: atunci când uităm că Dumnezeu a creat lumea și a răscumpărat-o. Bucuria nu este una dintre “componentele” creștinismului, ci este tonalitatea creștinismului care pătrunde toate – credință și viziune. Unde nu este bucurie, creștinismul devine teroare și, din această cauză, un chin. Știm despre starea căzută a lumii numai pentru că știm despre creația și răscumpărarea ei prin Hristos. Cunoașterea lumii căzute nu înlătură bucuria care izvorăște, mereu, în această lume ca o tristețe strălucitoare.
Această lume se distrează, totuși este lipsită de bucurie, deoarece bucuria (diferită de ceea ce numim “distracție “) poate fi numai de la Dumnezeu, numai de sus – nu doar bucuria mântuirii, ci mântuirea ca bucurie. Să ne gândim – în fiecare duminică, petrecem împreună cu Hristos, la masa Lui, în Împărăția Lui, apoi, ne cufundăm în problemele noastre, in frică și în suferință. Dumnezeu a mântuit lumea prin bucurie: “Voi vă veți întrista, dar întristarea voastră se va preface în bucurie” (Ioan 16, 21)”
Pr. Alexander Schmemann

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.