22 Mar

Politica britanică ANTICREȘTINĂ și ERETICĂ

Marea Britanie ANTICREȘTINĂ: o enoriașă a Bisericii Ruse demisionează

pentru că i s-a INTERZIS purtarea la gât a crucii

Interfax-Religion: Enoriaș al Bisericii Ruse din Londra demisionează după ce i s-a interzis purtarea crucii

Un enoriaș al Bisericii Ruse din Londra a fost nevoit să renunțe la locul de muncă după ce i s-a interzis purtarea la gât a crucii. “În dimineața aceasta am vorbit cu o femeie obligată acum o săptămână să-și scoată crucea de la gât la locul de muncă. Și crucea nu era nici măcar vizibilă! Femeia a cerut voie să o poarte, ba chiar a promis că o va lipi de corp cu bandă adezivă pentru a-i împiedica alunecarea accidentală de sub haine, însă nu i s-a permis”, scrie protopopul Mihail Dudko pe Facebook.

Acesta este de părere că poziția guvernului britanic, de interzicere a purtării crucii în public, este înțeleasă de autoritățile locale ca o “interdicție totală”, iar cetățenii ce au cunoștințe reduse vizavi de limba și viața Marii Britanii “nu au practic nicio șansă în a-și apăra drepturile”.

Conform rapoartelor precedente, autoritățile britanice intenționează să susțină legalitatea acestei interdicții la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului. Curtea de la Strasbourg va judeca procesele de discriminare religioasă pierdute de patru creștini britanici în sălile de judecată engleze.

Biserica Rusă și-a mai exprimat în trecut surprinderea față de loialitatea autorităților engleze față de alte simboluri, precum cele ale homosexualilor.“Decizia luată de parlamentul britanic este alarmantă, mai ales dacă ținem seama de existența în societatea europeană modernă a multor alte tendințe de liberalizare a instinctelor umane”, a declarat șeful Departamentului Sinodal de Informare, Vladimir Legoyda, în fața reporterilor.Acesta s-a arătat surprins de faptul că demonstrațiile publice de afiliere la cultura homosexuală sunt considerate normale în Marea Britanie, pe când purtarea crucii nu. Printre alte exemple de standarde duble, Legoyda a mai menționat și atitudinea autorităților engleze față de islamul șiit, afirmând că în Londra până și polițiștii au dreptul de a purta turbane.

Printre cele patru cazuri ce urmează a fi judecate la Strasbourg se găsește și cel al unei femei concediate acum câțiva ani de compania British Airways, după ce a refuzat să-și scoată crucea pe care o purta pe deasupra uniformei.

Ceilalți reclamanți sunt Shirley Chaplin, care avea 30 de ani de experiență ca asistentă medicală când a fost concediată pentru purtarea la gât a crucii, Lillian Leidel, funcționară într-un birou de stare civila, supusă pedepsei disciplinare după ce a refuzat să înregistreze o căsătorie homosexuală din motive religioase și Garry McFarlane, fost angajat al unei firme de consultații private a cuplurilor gay, concediat ca urmare a neîndeplinirii sarcinilor de muncă datorită convingerilor religioase.

Sursa: www.razbointrucuvant.ro