13 May

Eveniment mitropolitan

Ambasada României la Paris a fost în perioada 10-12 mai gazda Congresului Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, unde au participat peste 700 de clerici și reprezentanți din cuprinsul Mitropoliei.

Programul manifestărilor a început joi cu Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala Mitropolitană de Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu vicar al Episcopiei Italiei.

Lucrările Congresului au debutat cu o slujbă de Te-deum oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif al Europei Occidentale și Meridionale.

Pe lângă membrii Sinodului Mitropolitan, la congres a participat, în calitate de invitat, special, Înaltpreasfințitul Părinte Emmanuel, Mitropolitul ortodox grec al Patriarhiei Ecumenice în Franța și președinte al Adunării Episcopilor Ortodocși din Republica Franceză.

Totodată, dintre oficialităţile prezente menţionăm: Excelența Sa Luca Niculescu, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențail al României în Republica Franceză și Principatul Monaco, Excelența Sa Adrian Cioroianu, Delegat permanent al României la UNESCO, doamna Natalia Intotero, Ministrul pentru românii de pretutindeni și Ana Taban, consilier al Ambasadorului Republicii Moldovei în Franța.

În prima zi a lucrărilor au conferențiat:

• Mitropolitul Irineu al Olteniei –  Antropologia ortodoxă și provocările contemporane
  • Diac. Sorin Mihalache – Mare ești Doamne și minunate sunt lucrurile Tale! Formidabila întâlnire dintre reflecția patristică a teologiei creștin-ortodoxe și descoperirile recentre din cosmologie și neuroștiințe.

Atelierele din după-amiaza aceleiași zile au avut diferite tematici:

• A fi creștin în societatea civilă, prezența și aportul Ortodoxiei în Europa;
  • Dialogul cu ceilalți creștini;
  • Cum putem ajuta familiile ca să trezească dragostea copiilor lor pentru Hristos și entuziasmul pentru viața în Biserică?;
  • Cum încurajăm vocațiile în Biserică?;
  • Părintele duhovnicesc ca vector al vieții în Hristos;
  • Există un viitor pentru parohiile noastre. Ortodoxie și Occident. Inculturație;
  • Modernitate fără Dumnezeu și Ortodoxie.

A doua zi părintele Constantin Coman, de la Facultatea de Teologie din București, a susţinut prelegerea intitulată Pastorația în Biserica Ortodoxă. Implicațiile pastorale ale cunoștinței ortodoxe astăzi.

În cadrul conferinței, pr. Constantin Coman a vorbit despre îndepărtarea lumii în general de Dumnezeu. „Oamenii se sprijină exclusiv pe ei și pe puterile lor, pe știință, pe tehnologie, pe descoperiri, pe ideologii. Noi îl uităm pe Dumnezeu sau atunci când îl reținem în portofoliul nostru, vrem un Dumnezeu care să se adapteze la această lume a noastră”, a atras atenţia pr. Coman.

Părintele Jean Boboc a vorbit despre Provocările bioeticii în epoca noastră. Acesta a evidențiat tendința unei etici false: „Nu este de mirare că această nouă ordine morală, care nu are nimic de a face cu morala, duce la distrugerea familiei, la relativizarea adopției”. „Scopul acesteia este «fabricarea omului anonim», care nu mai este stăpân pe trupul său, un om fără identitate istorică, culturală și, mai ales, fără conștiință”, a spus pr. Jean Boboc.

Atelierele programate în a doua parte a zilei au tratat subiecte variate, dar cu importante implicații în viața creștinilor:

• Familia creștină în Hristos și societate;
  • Îndumnezeirea omului. Răspunsul ortodox la provocările de astăzi;
  • Trăirea creștin-ortodoxă în lumea de astăzi. Rugăciune, asceză, pocăința, entuziasm și bucurie: mijloacele trăirii creștine;
  • Reînnoirea gândirii teologice astăzi: antropologie, bioetică și ecologie, dialogul cu științele;
  • Rețelele sociale și media;
  • Integrarea vieții personale și comunitare în rânduiala Bisericii;
  • Tineretul și relația cu Biserica.

sursa:basilica.ro

Din partea parohiei noastre au participat părintele paroh Mihai Solomon și preoteasa Camelia.