11 Nov

Cine este NIKODIMOS KABARNOS?

m11_mica_0

m11_mica_0

Arhimandritul Nikodimos Kabarnos este un caz rar întâlnit de preot foarte tânăr care a valorificat prin cel mai bun mod prețuiosul talant al vocii și deja s-a făcut cunoscut în Ortodoxie ca unul dintre cei mai importanți protopsalți și profesori ai muzicii bizantine.

Arhimandritul Nikodimos Kabarnos (cu numele de laic Panagiotis) s-a născut în Mitilene (14 mai 1980), în insula Lesvos. Acolo și-a petrecut copilăria şi primii ani de şcoală până la liceu.

Având o înclinație specială către studiu, a mers la Atena, unde și-a luat diploma la Școala Superioară Bisericească și la Facultatea de Teologie din cadrul Universității Naționale Kapodistria. Ulterior, s-a înscris la Școala Tehnică din Kefalonia (Lixuri), pentru studiul tehnologiei sunetului și instrumentelor muzicale, însușindu-și cunoştințe legate de sunet, armonie, compoziție şi de instrumente muzicale. Obţine diploma de regizor pentru cinematografie şi televiziune. Ca regizor și ajutor de regizor a colaborat în multe producții de film în Grecia, la cunoscute canale private, între care şi la studiourile de televiziune Skai.

S-a ocupat de la o vârstă fragedă de studiul muzicii bizantine, având ca prim dascăl (îndrumător) pe protopsaltul Georgios Mihalleli, apoi pe Dionisios Iliopulos, Spiridon Pavlaki, p. Panagiotis Ioachim şi alții. Este licențiat în muzică bizantină cu calificativul „Excepţional’’și a obținut diploma de ieropsalt cu calificativul „Excepţional’’.

De la vârsta de 12 ani cântă la strană. A fost protopsalt la Biserica “Sfântului Antonie” Trigona (Mitilene), la Biserica “Schimbării la Faţă” Megalohori (Lesvos), protopsalt la Biserica “Sfântul Simeon” care se află în apropiere de Catedrala mitropolitană a Sfintei Mitropolii din Mitilene, la locul de Pelerinaj Naţional Panagia Agiasou, pe o perioada de 12 ani, la Sfântul Nicolae Plomariou, la Panagitsa Tavrou, la Sfânta Ecaterina Plakas, Sfântul Dimitrie Ambelokipon (unde a cântat vrednicul de pomenire Thrasivulos Stanițas, protopsaltul Patriarhiei Ecumenice) și la biserica “Schimbării la Faţă” din regiunea Moshato, Atena. A fost tuns în monahism, hirotonit ierodiacon la 24 ianuarie 2009 şi ieromonah la 2 februarie 2009, în aceeași zi fiind ridicat la rangul de arhimandrit.

În prezent, slujește ca preot al Sfintei Arhiepiscopii a Atenei.

Predă muzica elevilor care frecventează cursuri de muzică bizantină. Are un grup psaltic numeros, alcătuit în majoritate din elevii lui.

În perioada 2003-2011 a avut o strânsă colaborare cu Televiziunea de Stat şi diverse televiziuni particulare, pentru programe speciale dedicate Săptămânii Patimilor, Învierii Domnului, Crăciunului, Anului Nou, Bobotezei, Adormirii Maicii Domnului, cu scopul promovării muzicii bizantine și a imnologiei bisericești din Biserica Răsăriteană.

Din anul 2011, cu binecuvântarea Preafericitului Arhiepiscop al Atenei, Ieronim, urmează cursuri postuniversitare la Universitatea Pontificio Università Gregoriana din Roma, în cadrul Departamentului Comunicări Sociale.

In 2013, 9 noiembrie, a fost invitat pentru prima oară în Spania de către Parohia “Sf.Ierarh Nectarie Taumaturgul”(Coslada-Madrid), pentru a susține un concert de muzică bizantină.

(sursa: byzmusic.gr, traducere adaptată )