Archive for the 'program liturgic' Category

27 Feb

Postul Mare 2017 – Program liturgic

03 Ene

Program liturgic Boboteaza 2017

Vineri, 06 ianuarie, Botezul Domnului (Bobotează) ora 10,00 – Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie / Agheasma Mare Sâmbătă, 07 ianuarie, Sf. Ioan Botezătorul (Crăciunul pe calendarul vechi) ora 10,00 – Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Începând cu 02.01.2017 până pe 14.01.2017 vom merge cu Boboteaza (sfințirea caselor). Duminică, 08 ianuarie ora 8,00 – Utrenia ora 9.45 – […]

19 Dic

Praznicul Crăciunului – Program liturgic

Sâmbătă 24 decembrie, Ajunul Crăciunului Vom trece ca în fiecare an pe la casele dvs cu Icoana Nașterii Domnului Biserica va fi deschisă între orele 16.00 – 18.00 pentru toți cei care doriți să aduceți punguțele cu dulciuri și fructe, ca daruri pentru copiii parohiei. Duminică, 25 decembrie, Crăciunul Praznicul Nașterii Domnului 08.00h, Utrenia 09.45h, Sfânta […]

26 Nov

Program liturgic, 28N-4D

A treia săptămână a Postului Nașterii Domnului 30Noiembrie, Miercuri Sf.Ap.Andrei,cel întâi chemat 9.30h – Sf. Liturghie(Dezlegare la pește) 19.00h – Taina Sf. Spovedanii 2Decembrie, Vineri 9.30h – Sf. Liturghie 19.00h – Taina Sf. Spovedanii 3Decembrie, Sâmbãtã 9.30h – Sf. Liturghie(Dezlegare la pește) 11.30h – Taina Sf. Spovedanii 16.00h – Taina Sf. Spovedanii 17.00h – Școala […]

15 Nov

Program liturgic 15N-20N

Pentru prima săptămână  a Postului Crăciunului(15N-19N)se va săvârși Sf Liturghie zilnic de luni până sâmbătă de la ora 9.30. Duminică 20N: 8.00h Utrenia                              9.45h Sf. Liturghie Pentru Taina Sf Spovedanii ne găsiți miercuri, vineri și sâmbătă de la ora 19.00 sau […]

06 Ago

Program liturgic(8-15 august)

Miercuri, 10 august: 19.00 –Paraclisul Maicii Domnului  20.00 – Taina Spovedaniei Vineri, 12 august: 19.00 –Paraclisul Maicii Domnului  20.00 – Taina Spovedaniei Sâmbătă, 13 august: 19.00 –Paraclisul Maicii Domnului  20.00 – Taina Spovedaniei Duminică, 14 august: 8.00 – Utrenia 9.30 – Sf. Liturghie 18.30 – Prohodul Maicii Domnului(Denie) Luni, 15 august, Adormirea Maicii Domnului: 9.30 […]

30 Jul

Program liturgic (1-7 august)

Postul Adormirii Maicii Domnului Prima săptămână, 1-7 august Miercuri, 3 august: 19.00 – Paraclisul Maicii Domnului 20.00 – Taina Spovedaniei Joi, 4 august: 19.00 – Paraclisul Maicii Domnului 20.00 – Taina Spovedaniei Vineri, 5 august: 19.00 – Paraclisul Maicii Domnului 20.00 – Taina Spovedaniei Sâmbătă, 6 august, Schimbarea la Față: 9.00 – Sf.Liturghie 19.00 – Paraclisul Maicii Domnului 20.00 […]

27 Abr

Săptămâna Patimilor și Noaptea Învierii 2016

Program liturgic  Sfânta și Marea Luni, 25 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Marți, 26 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Miercuri, 27 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Joi, 28 aprilie 09:00h – Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia 18:00h – Denia celor 12 Evanghelii Sfânta și Marea Vineri, 29 aprilie 10:30h – Vecernia – Scoaterea Sfântului […]

17 Abr

Programul liturgic, în a VI-a săptămâna a Postului Mare  

  Miercuri, 20 aprilie: 1800–  Taina Sfintei Spovedanii//Vecernie Vineri, 22 aprilie: 1800– Taina Sfintei Spovedanii//Vecernie  Sâmbătă, 23 aprilie, Sf.M.Mc.Gheorghe, purtătorul de biruință (Sâmbăta lui Lazăr –pomenirea morţilor) 900 – Sfânta Liturghie; 1800– Vecernie//Taina Sfintei Spovedanii; Duminica a șase a Postului, 24 aprilie Intrarea Domnului în Ierusalim – Floriile (Dezlegare la pește) 800 – Utrenia; 945 – Sf. Liturghie. Începutul Săptămânii Patimilor Domnului […]

11 Abr

Programul liturgic în a cincea săptămână a Postului

Miercuri, 13 aprilie: 1800 Denia Canonului cel Mare Vineri, 15 aprilie: 1800 Denia Acatistului Bunei Vestiri Sâmbătă, 16 aprilie: 900 Sfânta Liturghie şi pomenirea morţilor; 1800 Vecernie//Taina Sfintei Spovedanii; Duminica a cincea a Postului, 17 aprilie, a Sf.Cuv.Maria Egipteanca: 800 Utrenia; 945 Sf. Liturghie.