Archive for the 'program liturgic' Category

13 Sep

Crucii Tale, ne închinăm, Hristoase!

Crucii Tale, ne închinăm, Hristoase! 🍂🍂🍂☀️🍂🍂🍂☀️🍂🍂🍂 Mâine, 14 septembrie, ne readucem încă odată aminte de Cruce, Înviere și Viața veșnică, Hristos!!! (Sf.Liturghie la biserica parohială de la ora 9.30)

11 May

Un oaspete printre noi

Un oaspete printre noi… Pãrintele Constantin Sturzu În ajunul praznicului Sfinților Împărați, pe 20 mai, îl vom avea invitat de onoare în comunitatea noastră pe Părintele Constantin Sturzu, actualul director al Centrului misionar al Mănăstirii “Sf. Cuv. Parascheva” de la Villaller(Lleida). Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și al Sfinților Împărați Constantin și Elena, pe 20 mai […]

14 Abr

10 Abr

Programul liturgic – Săptămâna Patimilor

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨ Programul liturgic – Săptămâna Patimilor (10 – 15 aprilie 2017) Sfânta și Marea Luni, 10 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Marți, 11 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Miercuri, 12 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Joi, 13 aprilie 09:00h – Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia 18:00h […]

02 Abr

Program liturgic săptămâna a 6-a din Post

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨ Program liturgic săptămâna a 6-a din Postul Mare ✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨ Miercuri, 5 aprilie 18.00h – Taina Sfintei Spovedanii Vineri, 7 aprilie 18.00h – Taina Sfintei Spovedanii Sâmbătă, 8 aprilie (Sâmbăta lui Lazăr -pomenirea morţilor) 08.00h – Sfânta Liturghie 18.00h – Taina Sfintei Spovedanii Duminica a șasea a Postului, 9 aprilie Intrarea Domnului în Ierusalim – […]

27 Feb

Postul Mare 2017 – Program liturgic

03 Ene

Program liturgic Boboteaza 2017

Vineri, 06 ianuarie, Botezul Domnului (Bobotează) ora 10,00 – Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie / Agheasma Mare Sâmbătă, 07 ianuarie, Sf. Ioan Botezătorul (Crăciunul pe calendarul vechi) ora 10,00 – Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Începând cu 02.01.2017 până pe 14.01.2017 vom merge cu Boboteaza (sfințirea caselor). Duminică, 08 ianuarie ora 8,00 – Utrenia ora 9.45 – […]

19 Dic

Praznicul Crăciunului – Program liturgic

Sâmbătă 24 decembrie, Ajunul Crăciunului Vom trece ca în fiecare an pe la casele dvs cu Icoana Nașterii Domnului Biserica va fi deschisă între orele 16.00 – 18.00 pentru toți cei care doriți să aduceți punguțele cu dulciuri și fructe, ca daruri pentru copiii parohiei. Duminică, 25 decembrie, Crăciunul Praznicul Nașterii Domnului 08.00h, Utrenia 09.45h, Sfânta […]

26 Nov

Program liturgic, 28N-4D

A treia săptămână a Postului Nașterii Domnului 30Noiembrie, Miercuri Sf.Ap.Andrei,cel întâi chemat 9.30h – Sf. Liturghie(Dezlegare la pește) 19.00h – Taina Sf. Spovedanii 2Decembrie, Vineri 9.30h – Sf. Liturghie 19.00h – Taina Sf. Spovedanii 3Decembrie, Sâmbãtã 9.30h – Sf. Liturghie(Dezlegare la pește) 11.30h – Taina Sf. Spovedanii 16.00h – Taina Sf. Spovedanii 17.00h – Școala […]

15 Nov

Program liturgic 15N-20N

Pentru prima săptămână  a Postului Crăciunului(15N-19N)se va săvârși Sf Liturghie zilnic de luni până sâmbătă de la ora 9.30. Duminică 20N: 8.00h Utrenia                              9.45h Sf. Liturghie Pentru Taina Sf Spovedanii ne găsiți miercuri, vineri și sâmbătă de la ora 19.00 sau […]

06 Ago

Program liturgic(8-15 august)

Miercuri, 10 august: 19.00 –Paraclisul Maicii Domnului  20.00 – Taina Spovedaniei Vineri, 12 august: 19.00 –Paraclisul Maicii Domnului  20.00 – Taina Spovedaniei Sâmbătă, 13 august: 19.00 –Paraclisul Maicii Domnului  20.00 – Taina Spovedaniei Duminică, 14 august: 8.00 – Utrenia 9.30 – Sf. Liturghie 18.30 – Prohodul Maicii Domnului(Denie) Luni, 15 august, Adormirea Maicii Domnului: 9.30 […]

30 Jul

Program liturgic (1-7 august)

Postul Adormirii Maicii Domnului Prima săptămână, 1-7 august Miercuri, 3 august: 19.00 – Paraclisul Maicii Domnului 20.00 – Taina Spovedaniei Joi, 4 august: 19.00 – Paraclisul Maicii Domnului 20.00 – Taina Spovedaniei Vineri, 5 august: 19.00 – Paraclisul Maicii Domnului 20.00 – Taina Spovedaniei Sâmbătă, 6 august, Schimbarea la Față: 9.00 – Sf.Liturghie 19.00 – Paraclisul Maicii Domnului 20.00 […]

27 Abr

Săptămâna Patimilor și Noaptea Învierii 2016

Program liturgic  Sfânta și Marea Luni, 25 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Marți, 26 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Miercuri, 27 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Joi, 28 aprilie 09:00h – Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia 18:00h – Denia celor 12 Evanghelii Sfânta și Marea Vineri, 29 aprilie 10:30h – Vecernia – Scoaterea Sfântului […]

17 Abr

Programul liturgic, în a VI-a săptămâna a Postului Mare  

  Miercuri, 20 aprilie: 1800–  Taina Sfintei Spovedanii//Vecernie Vineri, 22 aprilie: 1800– Taina Sfintei Spovedanii//Vecernie  Sâmbătă, 23 aprilie, Sf.M.Mc.Gheorghe, purtătorul de biruință (Sâmbăta lui Lazăr –pomenirea morţilor) 900 – Sfânta Liturghie; 1800– Vecernie//Taina Sfintei Spovedanii; Duminica a șase a Postului, 24 aprilie Intrarea Domnului în Ierusalim – Floriile (Dezlegare la pește) 800 – Utrenia; 945 – Sf. Liturghie. Începutul Săptămânii Patimilor Domnului […]

11 Abr

Programul liturgic în a cincea săptămână a Postului

Miercuri, 13 aprilie: 1800 Denia Canonului cel Mare Vineri, 15 aprilie: 1800 Denia Acatistului Bunei Vestiri Sâmbătă, 16 aprilie: 900 Sfânta Liturghie şi pomenirea morţilor; 1800 Vecernie//Taina Sfintei Spovedanii; Duminica a cincea a Postului, 17 aprilie, a Sf.Cuv.Maria Egipteanca: 800 Utrenia; 945 Sf. Liturghie.

04 Abr

Programul liturgic, a patra săptămână a Postului

Miercuri, 7 aprilie: 1800–  Taina Sfintei Spovedanii; Vineri, 8 aprilie: Participare Sf.Maslu la Parohia Manresa Sâmbătă, 9 aprilie: 900 – Sfânta Liturghie şi pomenirea morţilor; 1800– Vecernie//Taina Sfintei Spovedanii; Duminica a patra a Postului, 10 aprilie, a Sf.Cuv.Ioan Scărarul: 800 – Utrenia; 945 – Sf. Liturghie.

26 Mar

Programul liturgic, a treia săptămână a Postului

  Miercuri, 30 martie: 1800– Vecernie // Taina Sfintei Spovedanii; Vineri, 1 aprilie, Sf.Cuv.Maria Egipteanca: 1400– Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite; 1800–  Taina Sfintei Spovedanii; Sâmbătă, 2 aprilie: 900 – Sfânta Liturghie şi pomenirea morţilor; 1800– Vecernie//Taina Sfintei Spovedanii; Duminica a treia a Postului, 3 aprilie, a Sfintei Cruci: 800 – Utrenia; 945 – Sf. Liturghie.

15 Mar

Programul liturgic în prima săptămână a Postului Mare

Luni, 14 martie: 1800            – Canonul Sfântului Andrei Criteanul; Marţi, 15 martie: 1800            – Canonul Sfântului Andrei Criteanul; Miercuri, 16 martie:  1800       – Canonul Sfântului Andrei Criteanul; Joi, 17 martie: 1800        – Canonul Sfântului Andrei Criteanul; Vineri, 18 martie: 1800     – Spovedanie; Sâmbătă, 19 martie: 900    – Sfânta Liturghie şi pomenirea morţilor; 1800  […]

05 Ago

POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI 2015

POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI  31 IULIE – 15 AUGUST 2015 Foto: Brâul Maicii Domnului, comoara de mare preț a Vatopedului! Duminică, 2 august 08:00h – Utrenia 09:45h – Sfânta Liturghie Luni, 3 august 19:00h – Paraclisul Maicii Domnului Joi, 6 august, Schimbarea la Față a Domnului(Dezlegare la pește) 09:30h – Sfânta Liturghie Vineri, 7 august 18:00h – Taina Sfintei Spovedanii 19:00h […]

14 Abr

2015, SĂPTĂMÂNA LUMINATĂ, Program Liturgic

Săptămâna LUMINATĂ 12 aprilie – 17 aprilie 2014 Duminică, 12 aprilie, Învierea Domnului 11:00h – Vecernie(A doua Înviere)  Luni, 13 aprilie, Sf.Paști 09:30h – Sf.Liturghie Marți, 14 aprilie, Sf.Paști 09:30h – Sf.Liturghie Vineri, 17 aprilie, Izvorul Tămăduirii(Harți) 09:30h – Sf.Liturghie    

04 Abr

SFÂNTUL ȘI MARELE POST 2015, a VI-a săptămână

Programul liturgic pentru săptămâna Floriilor  Miercuri 1 aprilie 18.00h: Spovedanie  Sâmbătă 4 aprilie, Sâmbăta lui Lazăr – Pomenirea morților 08.00h: Sf.Liturghie ▼ 17.00: Vecernie // Spovedanie  Duminică 5 aprilie – Intrarea Domnului în Ierusalim(Floriile) 08.00h : Utrenia 09.45h:  Sf.Liturghie ▼ 19.00: Denie † Intrarea în Săptămâna Patimilor Domnului NU UITAȚI! Perioada de spovedit în timpul celor 40 de zile ale […]

26 Mar

SFÂNTUL ȘI MARELE POST 2015, a V-a săptămână  

Programul liturgic pentru a cincea săptămână 23 martie – 29 martie 2015  Luni 23 martie, Înainte-prăznuirea Bunei Vestiri 18.00h: Denia Canonului cel Mare  Miercuri 25 martie, Buna Vestire(dezlegare la pește) 09.30h: Sf.Liturghie 18.00h: Vecernie * Taina Sfintei Spovedanii  Vineri 27 martie Împreună slujire la Taina Sf.Maslu și Denia Acatistului Bunei Vestiri în parohia Nașterii Maicii Domnului (Gandesa) Sâmbătă  28 […]

16 Mar

Sfântul și Marele Post 2015 – a IV-a săptămână

Programul liturgic pentru a patra săptămână 16 martie – 22 martie Miercuri 18 martie 18.00h : Vecernie Vineri 20 martie 17.30h : Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Sâmbătă 21 martie – Pomenirea morților 08.00h  : Sf.Liturghie 17.00h : Vecernie Taina Sfintei Spovedanii Duminică 22 martie – Duminica Sf.Ioan Scărarul 08.00h : Utrenia 09.45h : Sf.Liturghie      

11 Mar

Sfântul și Marele Post 2015 – A III-a săptămână

Programul liturgic pentru a treia săptămână 9 martie – 15 martie   Miercuri 11 martie 18.00h : Vecernie Vineri 13 martie 18.00h : Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Taina Sfintei Spovedanii Sâmbătă 14 martie – Pomenirea morților 08.00h  : Sf.Liturghie 17.00h : Vecernie Taina Sfintei Spovedanii Duminică 15 martie – Duminica Sfintei Cruci 08.00h : Utrenia 09.30h – Sf.Liturghie  

30 Dic

Program liturgic, final de decembrie

PROGRAM LITURGIC 25 decembrie 2014 – 1 ianuarie 2015  ,,Mărește, suflete al meu, pe cea mai cinstită și mai preamărită decât oștile cele de sus. Taină străină văd, și preaslăvită, cer fiind peștera, scaun de heruvimi Fecioara, ieslea sălășluire în care s-a culcat Cel neîncăput, Hristos Dumnezeu, pe Care, lăudându-l, Îl slăvim”.  Joi, 25 decembrie […]

05 Dic

Program liturgic, 1 – 7 Decembrie 2014

POSTUL NAȘTERII DOMNULUI PROGRAM LITURGIC Săptămâna 1 – 7 Decembrie 2014 Luni – 1D, ora 22.00, Priveghere la prăznuirea (†)Sf.Cuv.Porfirie Kavsokalivitul(2 dec) ora 24.00, Sf.Liturghie Marți – 2D, ora 23.00, Miezonoptică  ora 24.00, Sf.Liturghie Miercuri – 3D, ora 18.00 Spovedanie ora 22.00, Priveghere la prăznuirea (†)Sf.M.Mc.Varvara și (†)Sf.Cuv.Ioan Damaschin(4 dec) ora 24.00, Sf.Liturghie Vineri – 5D, (†)Sf.Cuv.Sava […]

11 Nov

GRIGORIADA 2014 – Program liturgic

Săptămâna  “Sfântului Ierarh Grigorie Palama” „GRIGORIADA”   13 – 16 noiembrie 2014 Program liturgic   Joi, 13 noiembrie 21.00h: Priveghere – Vecernia Mare și Utrenia  Vineri, 14 noiembrie, Sf.Ier. Grigorie Palama, Începutul Postului Nașterii Domnului 00.30h: Sf.Liturghie Arhierească prezidată de PS Timotei – Episcopul Spaniei și Portugaliei cu participarea liturgică extraordinară a Arhim.Nikodimos Kabarnos(Atena), Diac. […]

02 Nov

Programul liturgic, 2-9 noiembrie 2014

28 Oct

Program liturgic, 27 octombrie-2 noiembrie 2014

PROGRAM LITURGIC 27 Octombrie – 2 Noiembrie 2014   Luni, 27 octombrie Sărbătoarea Sf.Cuv.Dimitrie cel Nou 08.00h, Utrenie 09.45h, Sfânta Liturghie Marți, 28 octombrie 06.0h, Paraclisul și Acatistul Sf.Ier.Grigorie Palama  Miercuri, 29 octombrie 06.0h, Paraclisul și Acatistul Sf.Ier.Grigorie Palama Joi, 30 octombrie 06.0h, Paraclisul și Acatistul Sf.Ier.Grigorie Palama Vineri, 31 octombrie 06.0h, Paraclisul și Acatistul […]

25 Oct

Program liturgic 20 – 27 octombrie

20 – 27 OCTOMBRIE 2014 Miercuri, 22 octombrie 06.00h, Utrenie Vineri, 24 octombrie 06.00h, Utrenie Sâmbătă, 25 octombrie 19.00h, Vecernie  Duminică, 26 octombrie Sărbătoarea Sf.M.Mc.Dimitrie, Izvorâtorul de Mir 08.00h, Utrenie 09.45h, Sfânta Liturghie  Luni, 27 octombrie Sărbătoarea Sf.Cuv.Dimitrie cel Nou 08.00h, Utrenie 09.45h, Sfânta Liturghie

07 Ago

Postul Adormirii Maicii Domnului

POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI Programul liturgic al săptămânii 4 – 10 august   Luni, 4 august: 6.00 – Utrenie 16.00 – Vecernie 17.00 – Paraclisul Maicii Domnului 18.00 – Taina Spovedaniei   Marți, 5 august: 6.00 – Utrenie 17.00 – Priveghere   Miercuri, 6 august, Schimbarea la Față: 9.00 – Sf.Liturghie 16.00 – Vecernie 17.00 […]

17 Abr

PAȘTILE DOMNULUI

 SFINTELE PAȘTI 2014 SLUJBA ÎNVIERII Va avea loc la Biserica parohială din C/ARAGÓ,14 – 17003,  GIRONA după următorul program liturgic: * Sâmbătă 19 aprilie: 24:00h – Slujba Învierii și Sf.Liturghie Pascală Anafura din noaptea Paștilor se va împărți, după rânduiala Sfinților Părinți la sfârșitul Liturghiei Pascale, în jurul orelor 3.30-4.00! * Duminică, 20 aprilie, Învierea Domnului: […]

17 Abr

PAȘTILE CRUCII

Săptămâna PATIMILOR – PAȘTILE CRUCII (14 aprilie – 19 aprilie 2014) Luni, 14 aprilie 19:00h – Denie Marți, 15 aprilie 10:00h – Liturghia Darurilor mai înainte sfințite 19:00h – Denie Miercuri, 16 aprilie 10:00h – Liturghia Darurilor mai înainte sfințite 19:00h – Denie Joi, 17 aprilie 09:00h – Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia […]

29 Mar

Postul Mare 2014 * Săptămâna 31 martie-6 aprilie

Programul liturgic pentru a cincea săptămână 31 martie –6 aprilie Luni  31 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Marți 1 aprilie, Sf.Cuv.Maria Egipteanca 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Miercuri 2 aprilie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite ▼ 18.30h: Denia Canonului cel Mare Joi 3 aprilie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Vineri 4 aprilie 10.00h: Liturghia Darurilor mai […]

26 Mar

Programul liturgic, 24-30 martie

Programul liturgic pentru a patra săptămână (24  – 30 martie) Luni 24 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Marți25 martie – Buna Vestire(Dezlegare la pește) 09.00h: Sf.Liturghie Miercuri 26 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite 18.30h: Taina Sfintei Spovedanii* Joi 27 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Vineri 28 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite 18.30h: […]

16 Mar

Programul săptămânii 17-23 martie

Luni 17 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite 18.30h: Taina Sfintei Spovedanii Marți18 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Miercuri 19 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite 18.30h: Taina Sfintei Spovedanii Joi 20 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Vineri 21 martie 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite 18.30h: Taina Sfintei Spovedanii  Sâmbătă 22 martie – […]

10 Mar

Programul săptămânii 10 – 16 martie

SFÂNTUL ȘI MARELE POST 2014  Programul  săptămânii 10 – 16 martie Pentru această a doua săptămână a Postului Mare începând cu ziua de marți 11 martie până vineri 14 martie, biserica parohială va fi văruită dinnou după 3 ani și în paralel curățenie generală! Mulțumim tuturor celor care veți reuși să vă implicați și să […]

05 Ene

Program liturgic – Boboteaza 2014

Program liturgic – Praznicul Bobotezei 2014                         5 – 7 ianuarie   5 D             Ajunul Bobotezei(Post)                    Ora 08.00 – Utrenia                    Ora 09.45 – Sfânta Liturghie 6 L †          Boboteaza – Botezul Domnului                    Ora 08.00 – Utrenia                    Ora 09.45 […]

23 Dic

Program liturgic, 24 – 29 decembrie 2013

 Marți 24 decembrie, Ajunul Crăciunului 18.00h, Vecernia  *** Miercuri 25 decembrie Praznicul Nașterii Domnului 08.00, Utrenia 09.45h, Sfânta Liturghie 12.00h, Concertul tradițional de colinde  *** Joi  26 decembrie Soborul Maicii Domnului 10.00h, Sfânta Liturghie  *** Vineri 27 decembrie Sf.Apostol Întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan 10.00h, Sfânta Liturghie *** Duminică 29 decembrie 08.00h, Utrenia 09.45h, Sfânta […]

20 Nov

Postul Nașterii Domnului-Program Liturgic

Program Liturgic Prima săptămână a Postului Nașterii Domnului 18 – 24 noiembrie 2013 Luni,18 spre Marți, 19 noiembrie 22.30h, Utrenia 00.00h, Sfânta Liturghie *** Marți, 19 spre Miercuri, 20 noiembrie 22.30h, Utrenia 00.00h, Sfânta Liturghie 18.00h, Spovedanie 19.00h, Vecernie *** Joi, 21 noiembrie Intrarea în Biserică a Maicii Domnului 08.30h, Utrenia 10.00h, Sfânta Liturghie *** Joi, 21 […]

15 Nov

Program liturgic – Hramul de toamnă 2013

Praznicul  “Sfântului Ierarh Grigorie Palama” Hramul de toamnă Program liturgic în perioada 13 – 17 noiembrie 2013 Miercuri, 13 noiembrie     09.00h – Sf.Liturghie, Sf.Ierarh Ioan Gură de Aur *** 22.00h – Priveghere de noapte, Vecernia Mare și Utrenia *** Joi, 14 noiembrie 01.00h – Sf.Liturghie la prăznuirea Sfântului Ierarh Grigorie Palama 03.00h – Agapă *** […]

09 Nov

IMPORTANT!

  Duminică 10 noiembrie vom participa la praznicul Sfântului Ierarh Nectarie Taumaturgul, ocrotitorul parohiei ortodoxe din Coslada. Dat fiind acest eveniment în acea duminică, biserica noastră parohială va rămâne deschisă între orele 9.00 – 12.00 pentru toți cei care doresc totuși să vină la biserică, dar fără a fi săvârșită Sfânta Liturghie.   Vă mulțumim […]

05 Nov

Programul liturgic 6 – 10 noiembrie

Miercuri, 6 noiembrie 19.00h, Paraclisul Maicii Domnului Vineri, 8 noiembrie  Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil 09.00h, Sfânta Liturghie Duminică,10 noiembrie Vom participa la sărbătoarea Sf.Ierarh Nectarie Taumaturgul(9 noiembrie), ocrotitorul parohiei ortodoxe din Coslada(Madrid). Cu toate acestea, biserica parohială va fi deschisă între orele 9.00h-12.00h, dar fără a fi săvârșită Sfânta Liturghie.  

13 Ago

Postul Adormirii Maicii Domnului

POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI  31 IULIE – 15 AUGUST 2013 Program Liturgic Miercuri, 31 iulie 19:00h – Paraclisul Maicii Domnului Joi, 1 august 19:00h – Paraclisul Maicii Domnului Vineri, 2 august 18:00h – Taina Sfintei Spovedanii 19:00h – Paraclisul Maicii Domnului Sâmbătă, 3 august 18:00h – Taina Sfintei Spovedanii 19:00h – Vecernie, Paraclisul Maicii Domnului Duminică, 4 august 08:00h – Utrenia 10:00h – Sfânta Liturghie […]

20 Jul

Hramul de vară, program liturgic

PROGRAM LITURGIC Praznicul Proorocului Ilie, ocrotitorul parohiei săptămâna 15 – 21 iulie 2013   Luni, 15 iulie 19.00h        Acatistul Sfinților Mucenici Epictet și Astion Miercuri, 16 iulie 19.00h        Paraclisul Maicii Domnului Vineri, 19 iulie 17.00h        Taina Sfintei Spovedanii 17.45h        Acatistul Sf.Prooroc Ilie Tesviteanul 19.00h        Taina Sfântului Maslu Sâmbătă, 20 iulie, Praznicul Sf.Prooroc Ilie Tesviteanul 09.30h        […]

09 May

Săptămâna Luminată – Program Liturgic

Săptămâna LUMINATĂ (5 mai – 11 mai 2013) Duminică, 5 mai,Învierea Domnului 15:00h – Vecernie(A doua Înviere) Luni, 6 mai, Sf.Paști 10:00h – Sf.Liturghie Marți, 7 mai, Sf.Paști 10:00h – Sf.Liturghie Vineri, 10 mai, Izvorul Tămăduirii(Harți) 10:00h – Sf.Liturghie        

29 Abr

ÎNVIEREA DOMNULUI 2013

SFINTELE PAȘTI 2013   (Icoana Invierii,iconar Daniel Neculae)   SLUJBA ÎNVIERII     Va avea loc la Biserica parohială din C/ARAGÓ,14 – 17003,  GIRONA  în noaptea de sâmbătă 4 mai spre duminică 5 mai, începând cu orele 24:00.  

29 Abr

Postul Mare 2013,Săptămâna Patimilor, progr. liturgic

Săptămâna PATIMILOR (29 aprilie – 4 mai 2013) (Icoana Patimilor Domnului, Iconar Daniel Neculae)   Luni, 29 aprilie 19:00h – Denie   Marți, 30 aprilie 19:00h – Denie   Miercuri, 1 mai 19:00h – Denie   Joi, 2 mai 09:00h – Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia 18:00h – Denia celor 12 Evanghelii   […]

24 Abr

POSTUL MARE – Program liturgic, a VI-a săptămână

SFÂNTUL ȘI MARELE POST 2013 Programul liturgic pentru a șasea săptămână 22 aprilie – 28 aprilie       Luni 22 aprilie 18.00h: Taina Sfintei Spovedanii 19.00h: Priveghere Marți 23 aprilie Sf.Mare Mc.Gheorghe,purtătorul de biruință 10.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite   Miercuri 24 aprilie 18.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Vineri 26 aprilie 17.00h: Taina […]

12 Abr

POSTUL MARE – Program liturgic, a IV-a săptămână

  SFÂNTUL ȘI MARELE POST 2013 Programul liturgic pentru a patra săptămână 8 aprilie – 14 aprilie   Luni 8 aprilie, Marți 9 aprilie 18.00h: Taina Sfintei Spovedanii Miercuri 10 aprilie 17.00h: Taina Sfintei Spovedanii 18.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Vineri 12 aprilie 17.00h: Taina Sfintei Spovedanii 18.00h: Liturghia Darurilor mai înainte sfințite Sâmbătă 13 aprilie […]